Teams

The following high schools have registered to compete in the MIT Science Olympiad 2021 Invitational tournament.


Team # Team Name
Team # Team Name
1 Abington Heights
2 Acton-Boxborough Regional
3 American
4 Amherst Regional
5 Ann Arbor Pioneer
6 Archimedean Upper Conservatory
7 Arlington
8 Asotin
9 Auburn
10 Barrington
11 Bayard Rustin
12 Bedford
13 Belmont
14 Bergen County Academies
15 Bethlehem Central
16 Boca Raton Community
17 Boston Latin School
18 Boston University Academy
19 Bothell
20 Brookwood
21 Camas
22 Cambridge Rindge and Latin School
23 Carmel
24 Central Texas Science Team
25 Chittenango
26 Cincinnati Country Day School
27 Collegiate School
28 Columbia
29 Community Charter School of Cambridge
30 Conestoga
31 Deerfield Academy
32 Diamond Bar
33 Division Avenue
34 DuPont Manual
35 Ed W. Clark
36 EO Smith
37 Fairfax
38 Falmouth
39 Florida Atlantic University
40 Forest Hills
41 Fulton Science Academy
42 Glen A. Wilson
43 Great Oak
44 Gretchen Whitney
45 Hamilton
46 Harriton
47 Hotchkiss School
48 Hudson
49 Iolani School
50 Irvine
51 James Madison
52 James S. Rickards
53 John P. Stevens
54 Johns Creek
55 Jonathan Law
56 Lake Braddock
57 Lake Placid
58 Langley
59 Las Lomas
60 LASA
61 Lexington
62 Lower Merion
63 Lynbrook
64 Lyons Township
65 Madison West
66 Martin Luther King
67 Mason
68 Mayo
69 Merrimack
70 Milpitas
71 Milton Academy
72 Montgomery
73 Mountain View
74 National Cathedral School
75 New Trier
76 Newton North
77 Newton South
78 North Carolina School of Science and Mathematics
79 Northfield Mount Hermon
80 Northview
81 Northville
82 Novi
83 Oklahoma School of Science and Mathematics
84 Orlando Science
85 Pacifica Christian
86 Palo Alto
87 Phillips Exeter Academy
88 Pilgrim
89 Plattsburgh
90 River Hill
91 Rocky River
92 Saline
93 Scarsdale Senior
94 Seven Lakes
95 Solon
96 South Pasadena
97 South Windsor
98 Stephen F. Austin (TX)
99 Syosset
100 Temple City
101 Texas Academy of Mathematics and Science
102 The Bronx high school of Science
103 The Mount Academy
104 Tracy
105 Triangle Math and Science Academy
106 Troy (CA)
107 Troy (MI)
108 Uxbridge
109 Walnut
110 Walton
111 Ward Melville
112 Waterville Senior
113 Waynflete
114 Wellesley
115 West Windsor-Plainsboro North
116 West Windsor-Plainsboro South
117 Westford Academy
118 Westlake
119 Weston
120 White Station
121 Whitney
122 Wilbraham & Monson Academy
123 William A. Shine Great Neck South
124 William G Enloe High SChool
125 William P. Clements
126 Winchester